Image

Poručenství

Poručenství je institut, který je upraven v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.). Jedná se o formu opatrovnictví nezletilých dětí, které nemají rodiče schopné vykonávat rodičovskou odpovědnost, například z důvodu úmrtí, nezpůsobilosti nebo zbavení rodičovské odpovědnosti.

Kdo se může stát poručníkem?

Poručník je osoba, kterou jmenuje soud k ochraně zájmů nezletilého dítěte, pokud jeho rodiče nemohou nebo nejsou schopni vykonávat svou rodičovskou odpovědnost.
Poručníkem lze jmenovat jen plně svéprávnou osobu, která způsobem života zaručuje, že je schopna funkci poručníka řádně vykonávat. Před jejím jmenováním do funkce poručníka soud zjistí, zda její jmenování není v rozporu se zájmem dítěte.

Co vykonává poručník?

Poručník se stará o nezletilého a jeho zájmy, pokud rodiče nejsou schopni tuto péči zajistit. 
Poručník má vůči dítěti zásadně všechny povinnosti a práva jako rodič, ale nemá k dítěti vyživovací povinnost. 
S ohledem na osobu poručníka nebo poměry dítěte, jakož i s ohledem na to, z jakého důvodu rodiče nemají všechny povinnosti a práva, může být okruh povinností a práv poručníka vymezen i jinak. 

Kdo rozhoduje o ustanovení poručníka?

Soud jmenuje dítěti poručníka neprodleně poté, kdy zjistí, že jde o dítě, jemuž je třeba poručníka jmenovat.
Není-li to v rozporu se zájmy dítěte, jmenuje soud poručníkem toho, koho naznačili rodiče, ledaže tato osoba poručenství odmítne. Jinak soud jmenuje poručníkem některou z osob příbuzných nebo blízkých dítěti nebo jeho rodině, ledaže rodič takovou osobu výslovně vyloučil. Není-li takové osoby, jmenuje soud poručníkem jiného vhodného člověka.

Jaké jsou práva a povinnosti poručníka?

Poručník odpovídá za řádné plnění své funkce a podléhá stálému dozoru soudu a ujímá se své funkce dnem jmenování. 
Do 90 dnů po svém jmenování předloží poručník soudu soupis jmění dítěte (soud může tuto lhůtu na žádost poručníka prodloužit, nejdéle však o 60 dnů). 
Každé rozhodnutí poručníka v nikoli běžné záležitosti týkající se dítěte musí být schváleno soudem. K právnímu jednání poručníka, k němuž schází potřebný souhlas soudu, se nepřihlíží. 
Poručník podává soudu pravidelně zprávy o osobě dítěte a o jeho vývoji a předkládá účty ze správy jeho jmění, a to alespoň jednou za rok, neurčí-li soud období kratší. Soud může poručníka zprostit povinnosti podávat podrobné vyúčtování spravovaného jmění, nepřesahují-li výnosy majetku pravděpodobné náklady na zachování majetku a na výchovu a výživu dítěte.
Po skončení výkonu funkce poručníka postoupí ten, kdo funkci vykonával, bez zbytečného odkladu, nejpozději však do šesti měsíců, soudu všechno, co měl z důvodu své funkce u sebe, a předloží mu závěrečnou zprávu o výkonu poručenské funkce; její součástí je závěrečný účet ze správy jmění dítěte. Zemře-li ten, kdo vykonával funkci poručníka, postoupí jeho dědic soudu všechno, co měl zemřelý u sebe z důvodu výkonu své poručenské funkce. Není-li dědiců, má tuto povinnost každý, kdo má přístup k tomu, co měl zemřelý z důvodu výkonu své poručenské funkce u sebe.

Kdy poručenství nad dítětem zaniká?

Poručenství zaniká, nabude-li alespoň jeden z rodičů poručence rodičovskou odpovědnost, popřípadě nabude-li schopnost ji vykonávat. Dále rovněž zaniká, nabude-li dítě svéprávnosti, nebo je-li osvojeno. 
Poručenská funkce zaniká smrtí poručníka, nebo rozhodnutím soudu o zproštění poručníka jeho funkce, nebo o odvolání poručníka. Soud zprostí poručníka funkce, požádá-li o to z důležitých důvodů, nebo stane-li se osoba, která funkci poručníka vykonávala, pro výkon funkce poručníka nezpůsobilou. Soud odvolá poručníka, který porušuje své poručnické povinnosti. Soud zváží odvolání poručníka, zjistí-li důvody, pro které není vhodné, aby poručník svou funkci nadále vykonával.

Jak je poručník finančně zajištěn?

Je-li poručníkem člověk, který o dítě osobně pečuje tak, jako by mu bylo dítě svěřeno trvale do péče, náleží mu hmotné zabezpečení jako pěstounovi. Pečuje-li poručník o dítě osobně spolu se svým manželem, použijí se ustanovení o poměru rodiče a jeho manžela k dítěti obdobně. Je-li poručníkem člověk, který o dítě osobně pečuje, a péče o jmění dítěte je značně obtížná, zejména pro rozsáhlost či rozmanitost majetkového souboru, může poručník navrhnout, aby soud jmenoval pro správu jmění dítěte opatrovníka; součástí návrhu je soupis jmění dítěte ke dni podání návrhu.

Kde lze najít další informace?

Bližší informace naleznete v zákonu č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník v § 928 – § 942.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Jeseník pro rodinu

Masarykovo nám. 1/167
79001 Jeseník
Telefon: 584 498 111
Datová schránka: vhwbwm9
IČ: 00302724

Tvorba webových stránek byla financována z Národního dotačního titulu Obec přátelská rodině a seniorům 2023 MPSV.